S upozorněními na výpadek proudu se setkáváme čím dál častěji. Co to vlastně je za fenomén a představuje pro nás vlastně hrozbu? Jak se na něj připravit a na co nezapomenout, když na Slovensku nastane blackout? Přečtěte si náš krátkého průvodce, ve kterém věcně vysvětlujeme:

  • co je blackout,
  • jaké jsou důsledky blackoutu,
  • jak se na to připravit,
  • a co se bude hodit při výpadku elektřiny.

Blackout - co to je?

K výpadkům elektřiny obvykle dochází v důsledku rekonstrukčních prací nebo prací v rámci elektrické sítě. Objevují se také občasné poruchy, které jsou po pár chvílích opraveny a vracíme se do normálu. Většinou víme, co je příčinou výpadku elektřiny, jak dlouho bude výpadek trvat a kdy – více či méně – můžeme očekávat návrat. S blackoutem je to trochu jiné.

Po prvé, blackout je dlouhý výpadek proudu, který pokrývá větší oblast. Jde o vážné selhání systému, které se může vyskytnout náhle a jeho dokončení může trvat mnohem déle. Také není možné s jistotou říct, kdy to bude zvládnuto. Toto je zásadní rozdíl mezi běžným výpadkem proudu a blackoutem.

Důsledky výpadku proudu

Běžný výpadek proudu nás dokáže celkem efektivně a rychle rozčílit. Nefunguje TV, internet, světlo či indukční sporák. Pár minut, dvě nebo tři hodiny jsme schopní nějak zvládnout, pokud bychom na tento zvrat událostí nebyli připraveni.

Na druhou stranu může výpadek jednoduše trvat déle a ztížit naše každodenní činnosti – proto je tak důležité připravit se v dostatečném předstihu.

Jak se připravit na výpadek proudu?

Možná jste sledovali americký "The Office" a pamatujete si scénu, kde Dwight úmyslně založí oheň v kanceláři, aby ukázal spolupracovníkům, že nejsou připraveni na takové situace? Panika mezi postavami série byla vtipná, ale nesla v sobě důležité poselství – v krizových situacích se nevyplatí podlehnout emocím. Chladná hlava a dobrý akční plán vás mohou rychle dostat z problémů. Není tomu jinak ani v případě blackoutu.

Ano, dlouhý výpadek elektřiny může být velmi nepříjemný, ale víme se na něj připravit. Stojí za to postarat se o několik prvků, které výrazně ulehčí čekání na návrat energie.

výpadek proudu

Jak se připravit na výpadek proudu

  1. Zvažte nákup zařízení, která vám umožní předem akumulovat elektrickou energii – určitě se bude hodit powerbanka nebo baterie a měnič.
  2. Zásobte se potravinami a vodou, které nevyžadují tepelnou úpravu a které lze skladovat mimo ledničku. Myslete i na zvířata a připravte jim zásobu potravy.
  3. Zásobte se svíčkami a baterkou – v zimě se stmívá mnohem rychleji, takže přídavný zdroj světla se určitě bude hodit.
  4. Doklady a domácí lékárničku si uschovejte na snadno dostupném místě – tedy takovém, které najdete i ve tmě.
  5. Vyberte si hotovost z banky nebo bankomatu.

Zařízení, která se vám budou hodit při výpadku proudu

Dodatečný zdroj energie pro zařízení během výpadku proudu bude mít cenu zlata. A co více, mnohá řešení tohoto typu se budou využívat i denně – nejen v krizových situacích.

Jedním z takovýchto zařízení jepowerbanka. Díky ní si můžete nabíjet telefon, tablet, inteligentní hodinky a dokonce i notebook. Na trhu je množství powerbank s různým výkonem a schopnostmi, ale doporučujeme zejména zařízení od Green Cell. V nabídce značky jsou špičkové powerbanky - jednotlivé modely poskytují až 72 hodin provozu zařízení navíc!

záložní zdroj

Při výběru měniče dbajte na to, aby měl tzv. čistou sinusoidu. Díky tomu v něm nebudou žádné výkyvy napětí!

Samotný měnič však nestačí na to, abychom hovořili o nouzovém generátoru elektrické energie. Potřebná je i AGM (nebo autobaterie). AGM baterie velmi dobře odolávají častému nabíjení a vybíjení, což z nich dělá skutečně efektivní úložiště energie.

Jejich kapacita se značně liší a nejčastěji se používají na lodích nebo v letních domech. Jsou však vhodné i pro použití v domácnosti! Například na napájení plynového sporáku po dobu 3 hodin potřebujeme 75 Ah baterii a měnič s výkonem 2000 W. Stejná zařízení nám také umožní udržet chladničku v provozu až 6 hodin.

AGM baterie

Jak vidíte, s dobrou přípravou a nápomocným vybavením to nevypadá tak hrozivě jako na začátku. Pamatujte, že mír a klid je velmi důležitý – v panice neučiníme nic dobrého, ba dokonce můžeme nadělat více škody než užitku.