Omezení leteckých společností – doporučujeme vám být bez překvapení

Čím dál častěji se rozhodujeme pro cestu letadlem. Týká se to jak dovolenkových cest, tak i kratších víkendových cest. Často si s sebou musíme brát naše elektronické nástroje – počítač, telefon či fotoaparát – a také zařízení na jejich nabíjení. Můžeme je všechny vzít s sebou na palubu letadla?

Jaké elektronické zařízení si můžeme vzít na palubu letadla?

Na palubu letadla můžeme přinést elektronická a elektrická zařízení. Když se jich však rozhodneme vzít do příručního zavazadla, nesmíme zapomenout na to, že je potřeba je při bezpečnostních kontrolách vyjmout z zavazadla a dát do samostatného kontejneru. Během letu nebudeme moci používat všechna zařízení. Pravidla přepravy stanovuje Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA), což je světová obchodní organizace, která sdružuje přibližně 290 leteckých dopravců. Asociace vydává směrné dokumenty obsahující pravidla týkající se mimo jiné regulace přepravy elektronických zařízení a zařízení s lithium-iontovými bateriemi.


elektronika na palubě letadla, jaká elektronika se dá vzít do letadla, powerbanka do letadla

Telefon na palubě letadla

Nejpopulárnějším elektronickým zařízením, které si berete na palubu letadla, je telefon. Během vzletu a přistání nemůžeme používat telefon. Po rozsvícení příslušné kontrolky na získání vhodné nadmořské výšky si budeme moci odopnout bezpečnostní pásy a používat zařízení uvedené do „režimu offline“ / „režimu v letadle“, ve kterém je vypnutý mobilní datový přenos. Toto ustanovení je způsobeno potenciálním rušením, které by mohlo být způsobeno používáním telefonů během vzletu a přistání.

elektronika na palubě letadla, jaká elektronika se dá vzít do letadla, powerbanka do letadla

Laptop při cestování letadlem

Stejně jako telefon, i notebook můžeme používat až po dosažení vhodné výšky letadla. Přenosný počítač by měl být spuštěný offline nebo v režimu v letadle. Při cestování letadlem bychom neměli vybírat baterii ze zařízení. Měla by být nainstalovaná v přenosném počítači po celou dobu letu. Notebook je možné převážet i v podpalubním zavazadle (je třeba se ujistit, že je úplně vypnutý a ne jen hibernovaný), náhradní baterie je však možné vložit jen do příručního zavazadla.

elektronika na palubě letadla, jaká elektronika se dá vzít do letadla, powerbanka do letadla

Cestování s fotoaparátem v letadle

Fotoaparáty byste měli přepravovat v příručním zavazadle. To platí i pro záložní baterie, které by měly být samozřejmě řádně zabezpečené. Je to důležité, protože někteří dopravci v současnosti umožňují velmi malé rozměry příručního zavazadla, takže pokud si s sebou chceme vzít fotografickou výbavu, budeme si muset dokoupit příruční zavazadlo. Na stránkách nízkonákladových dopravců najdeme informaci, že ve výjimečných případech může být fotografická technika (hlavně pro její velké rozměry) umístěna v odevzdaném zavazadle, při takovém rozhodování však musíme brát do úvahy podmínky přepravy zapsaného zavazadla do nákladního prostoru (nízká teplota, až do 0 stupňů Celsia, jakož i možnost poškození zavazadla personálem letiště).

Nabíječky a další elektronická zařízení

Na palubu letadla si můžeme vzít nabíječky telefonů  notebooků, ale nemůžeme je používat během letu. Pokud si chceme na palubu letadla vzít další elektronická zařízení, měli bychom si pozorně zkontrolovat předpisy dopravce, jehož služby využíváme.

elektronika na palubě letadla, jaká elektronika se dá vzít do letadla, powerbanka do letadla

Powerbanka - do ruky nebo podpalubního zavazadla?

Energetické banky je možné přepravovat jen v příručním zavazadlePowerbanky přinesené na palubu letadla by neměly mít více než 100 Wh (tj. cca 27 000 mAh ), ale z tohoto pravidla existuje několik výjimek. Pokud je kapacita naší powerbanky v rozmezí 100 - 160 Wh (cca 27000mAh - 43000mAh ), pak bychom tuto skutečnost měli oznámit personálu, který může podle vlastních předpisů souhlasit s přepravou powerbanky. Cestující však může přepravovat maximálně dvě energetické banky. Powerbanky s kapacitou větší než 160Wh není možné vzít na palubu letadla. 

Jak vypočítat kapacitu zařízení ve Wh, když nejčastějším parametrem, který známe, je kapacita v mAh? Použijeme na to jednoduchý vzorec: 

 mAh x V / 1000 = Wh

mAh - kapacita powerbanky v miliampérhodinách

V - napětí článku v powerbance, obvykle 3,6 nebo 3,7 V

Wh -  kapacita powerbanky ve Watt hodinách

Pokud je kapacita powerbanky udávaná v Ah, tak hodnotu nemusíme dělit 1000. Všechny údaje o naší powerbance by měly být uvedené na obalu nebo ve specifikaci na stránce obchodu či výrobce. Při pochybách bychom se měli poradit se zákaznickým servisem obchodu, kde jsme uskutečnili nákup, nebo se obrátit na výrobce zařízení.

Z bezpečnostních důvodů nemůžeme během letu používat powerbanky, musí být vypnuté.

Baterie na palubě letadla

Stává se, že si na výlet chceme vzít náhradní baterie. Musíme dbát na to, zda jsou správně zabalené a chráněné proti zkratu. Lithiové baterie můžeme přepravovat jen v příručním zavazadle. Zajištěné nelithiové baterie (např. nikl-kovové hydridové baterie, t. j. oblíbené AAA nebo AA tyčinky) je možné vložit do příručního i odevzdaného zavazadla.

V příručním a odevzdaném zavazadle také můžeme převážet maximálně dvě netečné (tzv. suché) baterie s napětím maximálně 12V a kapacitou 100Wh. Baterie musí být dostatečně chráněné před poškozením a zkratem.

elektronika na palubě letadla, jaká elektronika se dá vzít do letadla, powerbanka do letadla

Závěr

Máme-li jakékoliv pochybnosti o tom, jaká elektronická zařízení můžeme přepravovat v zavazadle (ručním i registrovaném), stojí za to zkontrolovat předpisy na webové stránce přepravce nebo kontaktovat zákaznický servis letecké společnosti, s kterou cestujeme. Je to důležité zejména proto, že ne všichni letečtí dopravci jsou členy Mezinárodního sdružení leteckých dopravců, zejména nízkonákladové letecké společnosti. Jejich předpisy jsou často podobné těm, které vydává IATA, ale stojí za to je před cestou dodatečně zkontrolovat.

Pokud jste si zakoupili nebo plánujete nákup produktů v našem obchodě, stojí za to zkontrolovat záložku "specifikace", která je dostupná na každé kartě produktu. Najdete tam informace mimo jiné o kapacitě a napětí zařízení. Při pochybách nebo otázkách nás prosím  kontaktujte přímo.