Solární energie si u nás získává čím dál větší oblibu. Fotovoltaické panely lze pozorovat nejen na střechách moderních budov, ale i na starších budovách, jejichž majitelé si všimli výhod zelené elektřiny. Fotovoltaická (FV) zařízení mohou pokrýt energetickou náročnost celé domácnosti - od napájení spotřební elektroniky a domácích spotřebičů až po nabíjení baterií pro přenosná zařízení. Vyplatí se použít nenápadný doplněk, kterým je solární regulátor. Co to je a proč by to mělo být u vás doma?
V tomto článku se dozvíte:
- jak funguje solární regulátor,
- jaké ochrany má regulátor nabíjení,
- jak připojit solární regulátor,
- jaké jsou aplikace regulátoru nabíjení.
Solární regulátor - co je toto zařízení?
Solární regulátor, také známý jako regulátor nabíjení, je zařízení, které maximalizuje výkon získaný z fotovoltaických panelů. Jeho hlavním účelem je přeměna sluneční energie na elektřinu s parametry vhodnými na napájení konkrétních zařízení a nabíjení jejich baterií. Použití vysoce kvalitních elektronických komponentů umožňuje solárnímu regulátoru pracovat i s těmi nejrozsáhlejšími fotovoltaickými instalacemi, což jim zaručuje maximální účinnost a úplnou bezpečnost.
;
Solární regulátor

Jak funguje solární regulátor nabíjení?
Solární regulátor spojuje fotovoltaický panel s gelovou baterií a poskytuje mu správné parametry nabíjení. Chrání ho jednak před příliš vysokým napětím z panelu, jednak před nadměrným vybitím. Blokuje také zpětný tok napětí z baterie na panel v noci, kdy zařízení ztratí zdroj energie.
Solární regulátor má také informační funkci, protože na LCD nebo LED displeji zobrazuje údaje o stavu regulátoru, možných poruchách a úrovni nabití baterie. Použití regulátoru je nezbytné v každém FV systému, protože bez jeho přítomnosti se baterie velmi rychle poškodí v důsledku příliš vysokého napětí nebo příliš hlubokého vybití.
Typy solárních regulátorů
Existují dva typy solárních regulátorů:
- Regulátor nabíjení PWM - vysílá impulsy do baterie, přičemž se snaží poslat co nejvíce energie v co nejkratším čase. Čím je baterie plnější, tím jsou impulsy pomalejší a méně časté. Když úroveň nabití dosáhne maxima, regulátor zastaví vysílání energie.
- Regulátor nabíjení MPPT - funguje podobně jako regulátor nabíjení PWM, s tím rozdílem, že průběžně kontroluje napětí na solárním panelu, protože se může měnit v závislosti na počasí a teplotě. Regulátor vybere nejlepší bod výkonu, a tedy nejpříznivější napětí, aby získal nejvyšší možný výkon FV modulu. To mu poskytuje o mnoho větší účinnost při slabším slunečním světle, například ráno nebo na stinném místě. Regulátory MPPT se vyznačují až o 30% vyšší účinností než modely PWM.

Jaké zabezpečení má solární regulátor?
Jako pokročilé zařízení používané ve fotovoltaických zařízeních musí být regulátor solárního nabíjení vybavený všemi ochrannými prvky, které zaručují jeho spolehlivost za každých podmínek. Příkladem je model MPPT dostupný v našem internetovém obchodě. Vysoce kvalitní elektronické součástky ho chrání mimo jiné:
- ochrana proti přepětí,
- ochrana proti zkratu,
- ochrana před přebitím a vybitím,
- ochrana proti přepólování,
- monitorování teploty,
- sledování napětí solárních panelů.
Díky tomu zařízení zaujme dlouhotrvající provozem a bezpečnou provozem nejen doma, ale i na pozemcích nebo v kempingových autech.
Jak připojit solární regulátor?
Montáž regulátorů nabíjení je několik jednoduchých kroků. Je však důležité, aby je vykonával zkušený odborník, který zajistí bezpečnost a spolehlivost instalace.
- Nejprve připojte regulátor k solárním panelům, přičemž věnujte pozornost maximálnímu systémovému napětí podporovanému regulátorem.
- Poté je baterie připojena k ovladači. Regulátor by měl zjistit její napětí a přizpůsobit mu parametry nabíjení.
Měnič je potom připojen k baterii.
-
V posledním kroku je možné invertor připojit k zařízení, které chcete napájet nebo nabíjet zelenou energií.

Jaké aplikace najde solární regulátor?
Jak již víte, regulátor nabíjení se nejčastěji používá v domácích fotovoltaických instalacích, kde ve spojení s invertorem dodává energii zařízením připojeným k elektrické síti. Ovladač je však možné použít i jinak. Je skvělý například na cestování. Uživatelé ho instalují do obytných automobilů nebo jachet. Je to také základní prvek FV systémů v kempech, který táborníkům umožňuje bezpečně a efektivně nabíjet svá mobilní zařízení, a to i ve venkovních podmínkách. Podobně se používá na parcelách a letních chatách.