Bez měniče nám elektřinu nezajistí ani ta největší a nejúčinnější fotovoltaická instalace. Je to nepostradatelný prvek každého FV systému, díky kterému můžeme naše domácí zařízení zásobovat energií přímo ze slunce. Co tedy zvážit při výběru měniče? Zveme vás, abyste si přečetli náš článek, ze kterého se dozvíte:
- co je fotovoltaický měnič,
- jakou funkci vykonává,
- jak si vybrat vybavení šité na míru našim potřebám?
FV invertor - co to je?
Invertor, také známý jako solární invertor (nebo fotovoltaický invertor), je zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud (DC) na střídavý proud (AC). Jinými slovy, jde o nezbytné vybavení pro správné fungování fotovoltaické instalace, které umožňuje využívat uloženou energii a napájet domácí spotřebiče.
Na co slouží solární invertor?
Jak jsme již zmínili, primární funkcí měniče je přeměna stejnosměrného proudu na střídavý proud. Bez tohoto procesu bychom nedokázali využít energii vyrobenou fotovoltaickým zařízením. Za zmínku však stojí, že měnič má i další důležité funkce. Přístroj sleduje nejdůležitější provozní parametry včetně frekvence a napětí. Kontroluje také správné fungování – v případě překročení normy se zařízení odpojí od sítě.
Typy fotovoltaických měničů
V závislosti na potřebách farmy a preferencích použití je na trhu několik typů fotovoltaických měničů. Oplatí se znát hlavní rozdíly mezi nimi – pomůže vám to zejména tehdy, pokud FVE montáž teprve plánujete.
Rozdělení podle typu instalace, ve které pracují:
- on-grid invertory, díky kterým jde přebytek energie vyrobené FV instalací do elektrické sítě.
- off-grid invertory, které nejsou přizpůsobené síti a které přenášejí přebytečnou energii do baterií.
- hybridní měniče, tedy typ, který kombinuje ostatní dva typy. Přebytky dokáží jednak vrátit do elektrické sítě, jednak směrovat do baterií.
Rozdělení podle počtu fáz:
- jednofázové měniče - nejčastěji se vybírají pro instalace s výkonem do 3 kW.
- trojfázové měniče – používají se ve větších FV systémech.
Rozdělení podle typu instalace a místa:
- centrální invertor – instalovaný v samostatné místnosti a používaný v tradičních FV systémech.
- mikroinvertor - namontovaný pod fotovoltaické panely a používaný pro velmi malé instalace (mikroinstalace).
Fotovoltaický měnič – jak si vybrat?
Vhodný invertor by měl být především přizpůsobený možnostem fotovoltaické instalace. Proto je nutné odhadnout spotřebu energie a FV výkon. Důležité je, aby byl dodržen poměr mezi výkonem fotovoltaického systému a výkonem měniče.
V situaci, kdy je generovaný výkon panelů větší než nejvyšší možný výkon měniče, přicházíme o vyrobenou energii. Proto se často doporučuje, aby výkon panelu byl 80 - 125 % výkonu měniče.
Důležitý je i výběr zařízení od osvědčeného výrobce. Měnič musí mít záruku nejvyšší kvality a spolehlivě fungovat. V naší nabídce najdete měniče od Green Cell, které v sobě spojují několik funkcí a určitě se budou hodit pro vaši FV instalaci!