Každá baterie notebooku má svou životnost a i když neexistuje žádný způsob, jak zabránit jejímu opotřebení, můžete udělat mnoho, aby jste tento proces oddálili. Pokud si chcete pohodlnou práci v bezdrátovém režimu užívat co nejdéle, musíte dbát zejména na energeticky nenáročný provoz počítače a optimální podmínky pro jeho skladování a používání. Podívejte se, jak se starat o nový notebook nebo vyměněnou baterii!
V tomto článku se dozvíte:
- jak nabít baterii notebooku,
- co poškozuje baterii počítače,
- jak prodloužit výdrž baterie.
1. Zabraňte úplnému vybití baterie
Pokud stále používáte staré praktiky baterie, změňte své návyky co nejdříve. Nikl-kadmiové a nikl-metal hydridové baterie měly takzvaný paměťový efekt, což znamenalo, že je bylo nutné před každodenním používáním naformátovat. Tento proces spočíval v několikanásobném vybití baterie na nulu a jejím plném nabití.
To může dokonce poškodit dnešní lithium-iontové baterie . Novou baterii neformátujte! Odborníci se shodují, že nejvýhodnější úroveň nabití je pro ně 50 – 80 %. To znamená jen, že byste svůj laptop neměli úplně vybít ani úplně nabít. Pokud se nechcete trápit neustálým sledováním stavu baterie, zkuste alespoň baterii připojit k napájení, když vás systém upozorní na pokles energie o 20 %.
2. Nezneužívejte stav spánku
Zavřete víko notebooku a necháte ho tak celou noc? Nebo možná necháte svůj počítač v režimu dlouhodobého spánku několik dní po sobě? Nepochybně tímto způsobem poškozujete baterii svého zařízení. Ačkoliv je spánek notebooku velmi pohodlnou funkcí, měl by se používat jen během krátkých přestávek od počítače. Pokud se chystáte na pár hodin mimo provoz, určitě je lepší ho vypnout. Tento postup bude mít pozitivní vliv na výdrž baterie.
3. Snižte spotřebu energie notebooku
Pokud chcete prodloužit výdrž baterie notebooku, snažte se vybíjet zařízení co nejpomaleji. Díky tomu ho připojíte do elektřiny o mnoho méně často, a tedy - jeho limit nabíjecích cyklů vám vydrží déle. Jaké postupy byste měli dodržovat, abyste snížili spotřebu energie počítače?
- Snižení jasu obrazovky - upravte tento parametr podle aktuálních potřeb; obvykle nemá smysl, aby obrazovka svítila maximálním jasem.
- Vypnutí nepoužívaných modulů – dobrým příkladem je Bluetooth, který asi stále nepoužíváte. Vypněte ho, abyste šetřili baterii notebooku.
- Odstranění nepotřebných programů – snažte se své zařízení nepřetěžovat programy, které nepoužíváte, zejména pokud jde o aplikace, které jsou neustále spuštěné na pozadí.
- Vypnutí podsvícení klávesnice – při denním světle nebo dobrém umělém osvětlení tuto vymoženost zřejmě nepotřebujete. Vypnutím podsvícení kláves šetříte energii notebooku.
- Odpojení periferních zařízení – pokud právě nepoužíváte žádná z připojených zařízení, odpojte ho, abyste předešli plýtvání energií. Pozor tedy na myš, klávesnici, ale i externí disky.
4. Postarejte se o teplotu notebooku
Extrémní teploty baterii notebooku nesvědčí. Lithium-iontové baterie by se měly používat a skladovat při teplotě 0 – 35 stupňů Celsia. Vyšší hodnoty trvale zkracují životnost článků, nižší hodnoty snižují jejich kapacitu. Z tohoto důvodu věnujte pozornost podmínkám, ve kterých notebook používáte. Obzvláště problematické mohou být situace, kdy hrajete na počítači nebo používáte jiné náročné programy (např. zpracování grafiky nebo videa), v důsledku čehož se zařízení velmi zahřívá.
V takových případech se vyplatí zaobstarat si příslušenství, které snižuje teplotu počítače – například v podobě chladicích podložek. Pravidelně byste měli čistit i ventilační otvory a další místa, kde se hromadí prach. Znečištění blokuje proudění vzduchu, čímž zvyšuje pracovní teplotu notebooku.
5. Vyhněte se neustálému dobíjení baterie
Po přečtení výše uvedených tipů si možná pomyslíte, že nejlepším řešením je nechat notebook stále zapojený. Samozřejmě, jde o chybu, která vyplývá z neustálého dobíjení notebooku v takzvaných minicyklech. Režim udržování energie, do kterého se přístroj dostane po nabití na 100 %, spočívá ve vybití baterie na 95 - 96 % a jejím opětovném plném nabití. Jak asi tušíte, má to negativní vliv na výdrž baterie.
Lepším řešením je proto odpojit baterii a používat notebook v režimu AC. Baterie pak nebude vystavena vysokým teplotám a neustálému nabíjení, které snižuje její životnost. Treba ale počítat s tím, že některé notebooky mají integrovanou baterii. V tomto případě s ním nehýbejte.
Nová baterie notebooku – jak ji používat?
Pokud kupujete nový přenosný počítač nebo vyměňujete baterii použitého přenosného počítače, postupujte podle našich doporučených postupů. Díky tomu vám baterie bude sloužit velmi dlouho a vašemu zařízení dodá druhý život!