Tato elegantní vysokokapacitní powerbanka se zdá být skvělým řešením pro energeticky stále náročnější smartphony - umožňuje několikanásobné nabití telefonu a je o polovinu menší než výše zmíněný smartphone.Ideální řešení? Vlastně ani ne, protože mezi prodejci powerbank se najdou nepoctivci, kteří prodávají nabíjecí zařízení s obrovskou kapacitou, která by se fyzicky nevešla ani do krabice od bot, natož do balení připomínajícího velikost iPhonu.
Co je na kapacitách powerbank zkresleného?
Představte si tuto situaci: Andrej plánuje vyrazit na cyklistický výlet, během kterého nebude mít několik dní přístup k elektrické zásuvce a zároveň bude používat navigaci svého chytrého telefonu. Baterie jeho telefonu má kapacitu 3000 mAh, takže
Prohlížeje nabídky na internetu a přemýšleje, jakou powerbanku vybrat, najde Andrej na známém aukčním webu zařízení s kapacitou až 60 000 mAh za velmi atraktivní cenu. Zařízení koupí, nabije ho a v klidu se vydá na cestu. Během cesty se ukáže, že po dvou nabitích telefonu se levná powerbanka stane nepoužitelnou a celá cesta jde do kytek.
Co se pokazilo?
Současné největší powerbanky určené pro individuální zákazníky mají obvykle kapacitu 30 000 mAh a jsou to velké "cihly", které váží kolem 600 g.
Obvykle je to 5 V, ale v závislosti na podporované technologii může tato hodnota dosáhnout až 20 V. To s sebou nese určité energetické ztráty. Powerbanka vyrobená z kvalitních elektronických obvodů dokáže využít více než 90 % této energie, dodává.
Dříve zmíněný model s udávanou kapacitou 60 000 mAh by musel vážit přes kilogram a měl by velikost osmi iPhonů naskládaných na sebe. Změnila by se i cena. Na trhu samozřejmě taková zařízení jsou, ale jejich hmotnost a cena vylučují jejich použití během cest, na které si bereme jen malý batoh.
Jak se nenechat napálit?
Nepoctivým prodejcům se však snadno vyhnete. V první řadě platí základní pravidlo, které platí při nakupování obecně - neměli byste se nechat napálit. Powerbanka s kapacitou 60 000 mAh od všeobecně neznámé společnosti často stojí stejně jako desetkrát menší zařízení od renomované značky, jako je Xiaomi, Romoss nebo Green Cell.
Na co si dát pozor kromě ceny? Na velikost a hmotnost zařízení. Tyto údaje obvykle najdete v popisu daného výrobku a při troše obětavosti se můžete vyhnout i tomu, že budete muset poslat zpět powerbanku s jinou než deklarovanou kapacitou.
Power banky mají lithium-iontové nebo lithium-polymerové články.První jmenované mají podobnou velikost jako tužkové baterie a jejich kapacita se pohybuje od 2200 do 3600 mAh.
- Články jsou obvykle uspořádány sériově v balíčcích po 3 nebo 6 článcích (např. v bateriích notebooků) nebo paralelně (ve většině powerbank). Jejich kapacita se může lišit, ale rozměry a hmotnost zůstávají stejné, říká Mika. - Například rozdíl v hmotnosti mezi 2200 mAh a 3000 mAh článkem bude prakticky neznatelný, protože většinu hmotnosti článku tvoří jeho obal - dodává odborník.
Skutečnou kapacitu powerbanky lze také ověřit pomocí jednoduchého měřiče napětí USB. Měřič vybavený USB konektorem a zásuvkou je třeba použít jako adaptér - mezi power bankou a přijímačem energie (např. telefonem). Poté power banku zcela vybijte a měřič ukáže, kolik energie zařízení skutečně vrátilo.
Před nákupem se tedy vyplatí dobře se zamyslet a provést několik jednoduchých výpočtů, aby zakoupená powerbanka skutečně plnila svou funkci a nezpůsobila nám nepříjemná překvapení. Pokud máte pochybnosti, je nejlepší zeptat se odborníka - v Green Cell i v naší prodejně vám vždy rádi poskytneme veškeré potřebné informace.