jaký kabel

Používání elektromobilu si vyžaduje pravidelné nabíjení jeho baterie. Existuje na to více způsobů, které se liší hlavně délkou trvání. Ať už se rozhodnete použít síťovou zásuvku nebo městskou AC stanici, budete potřebovat správný nabíjecí kabel. Co byste měli zvážit při jeho koupi?

V tomto článku se dozvíte:

  • jaké typy kabelů existují pro nabíjení elektromobilů,
  • jak si vybrat správný kabel pro konkrétní model elektromobilu,
  • jaké dobré kabely na nabíjení elektromobilů existují.

Kdy je užitečný kabel EV a kdy nabíječka na mobil?

Dříve než si odpovíme na otázku, jakými parametry se řídit při výběru kabelu pro  nabíjení elektromobilu, ujasněme si, o jaký typ kabelu jde. Vše závisí na tom, jaký způsob získávání energie budete využívat. K dispozici máte:

  • elektrickou zásuvku v garáži,
  • nabíjecí stanici na střídavý proud (AC),
  • rychlonabíjecí stanici s stejnosměrným proudem (DC).

Z výše uvedených způsobů napájení aut elektrickou energií nás budou zajímat pouze první dvě položky, protože vysoce výkonné nabíjecí stanice jsou vybaveny vlastními, pevně instalovanými kabely . Pokud tedy chcete použít takový bod, nepotřebujete vlastní kabel.

Jiné je to v případě nabíjení elektromobilu ze zásuvky a AC stanice (městská nebo domácí ve formě wallboxu). Zatímco v obou situacích dodáváte do vozidla střídavý proud, první způsob vyžaduje mobilní nabíječku a druhý používá kabel typu 1 nebo typu 2. Jak můžete hádat, vyplatí se mít oba tyto doplňky.

Mobilní nabíječka je základní zařízení, které je základní výbavou každého elektromobilu. Funguje jako obyčejný napájecí zdroj, zapojený na jedné straně do AC konektoru ve vozidle a na druhé straně do elektrické zásuvky 230 V. Typicky kabel podporuje relativně nízký výkon – 1,8 – 3,7 kW. Ačkoliv se nenabíjí velmi rychle, vyplatí se ho mít vždy s sebou v kufru. V případě, že na své cestě nenarazíte na nabíjecí stanici pro elektromobily, mobilní nabíječka vás zachrání před vybitím auta na neznámém místě.

Kabely typu 1 a typu 2 mají na obou stranách zástrčku, která je jedním ze dvou variant. Verze, kterou si vyberete, by měla záviset na nabíjecím konektoru, kterým je vaše vozidlo vybaveno. V Evropě je standardem typ 2, přičemž typ 1 se mimo jiné vyznačuje Japonské, americké a některé francouzské auta. Kabely typu 1 mají obvykle maximální výkon 7,4 kW. V případě typu 2 lze dosáhnout dokonce až 22 kW (takže dokáží rychleji nabít baterii). 

elektrické auto

Jaké parametry je třeba dodržovat při výběru kabelů na nabíjení elektromobilů?

Vhodný typ zástrček je nepochybně nejdůležitějším kritériem při výběru kabelů pro elektromobily. Při rozhodování však musíte vzít v úvahu mnoho dalších parametrů. Čím byste se tedy měli řídit?

  • Výkon - to je základní hodnota, podle které se vybírá kabel na nabíjení auta elektřinou. Tato hodnota musí být správně přizpůsobena maximálnímu výkonu palubní nabíječky ve vozidle. Jde o zařízení , které přeměňuje střídavý proud tekoucí ze zásuvky nebo stanice na stejnosměrný proud tekoucí do  baterie. Vyplatí se tedy znát hranici možností auta, abyste nepřeplatili kabel, který podporuje výkon vyšší, než dokáže auto akceptovat. 
  • Tvar a délka kabelu – nabíjecí kabely EV se dodávají v různých variantách. Můžeme je rozdělit na jednoduché a spirálové. Nekvalitní spirálový kabel však může ztratit svou pružnost , což může vést k natahování a v extrémních případech nízkých teplot až k prasknutí. Spirálový variant také nebude tak dlouhý jako rovný kabel, dokonce až 10 m. Nezapomeňte, že tento parametr určuje komfort manévrování kolem auta během jeho nabíjení.
  • Bezpečnostní třída - bezpečnost používání kabelů ve venkovních podmínkách bude záviset na třídě těsnosti IP. Důležitá je i síla výrobku a hmotnost, kterou může unést. Například, když kolo projede po drátě. Proto je velmi důležité ověřit si schválení produktu a materiály, z kterých byl vyroben.
  • Kvalita zpracování – jako každý elektroprodukt, i EV kabely dostupné na trhu se liší použitými materiály a kvalitou konstrukce. Bohužel, toto jsou kritéria, které nelze ověřit prohlížením kabelů ve stacionárním nebo internetovém obchodě. Stojí však za to sledovat názory na jejich výrobce a recenze ostatních uživatelů. Mezi parametry, které je třeba brát v úvahu, patří mimo jiné kvalita připojení kontaktů a jejich povrchová úprava, způsob výroby ochranných zástrček, odporové kódování či tuhost kabelu a jeho poloměr ohybu .

Závěr

Pokud nabíjecí kabel ještě není součástí výbavy vašeho EV nebo hledáte za něj náhradu, podívejte se na sortiment našeho internetového obchodu. Zde najdete produkty, které vám umožní napájet baterii jak z nabíjecí stanice, tak i z běžné síťové zásuvky!