Nomofobie - strach z vybité baterie

nomofobie 2701

Znáte ten pocit, kdy vás telefon ráno přivítá černou obrazovkou? Ano, zase jste zapomněli před spaním telefon zapojit. Ale není důvod k panice. Strach z vybité baterie nebo nedostatečného dosahu trápí mnoho z nás a nazývá se nomofobie. Kdy je úzkost přirozenou reakcí a kdy se jedná o fóbii?nomofobie.

V tomto článku se dozvíte:

  • co je nomofobie a jak ji poznat,
  • jak se vypořádat s vybitou baterií,
  • jak předejít vybití vašich zařízení.

Technologický každodenní život

V současnosti je těžké fungovat bez přístupu k elektronickým zařízením a internetu kvůli velkému technologickému pokroku. Rezervace a vstupenky obvykle kupujeme online, některé lékařské konzultace se navíc provádějí telefonicky. V současné situaci se vše přesunulo online, dokonce i práce a učení se děje na dálku. Jsme odkázáni na notebooky a telefony a mezi námi jsou i lidé, kteří bez těchto zařízení dokonce ztrácejí kontakt s realitou.

Co je nomofobie?

Nomofobie (Nomophobia – z anglického „no mobile phone phobia“) – je fobie zahrnující strach z neschopnosti používat mobilní telefon. Termín byl poprvé použit v roce 2008 ve Velké Británii. Studie provedená tam ukázala, že až 53 % lidí používajících telefony pociťuje úzkost, když nemohou najít své zařízení nebo když se jim vybije baterie.

Dnes – o patnáct let později – jsou mobilní telefony mnohem důležitější než kdysi. Nejenže nám umožňují zůstat v neustálém kontaktu s ostatními, ale například i kontrolovat, jak se dostat na danou adresu, prohlížet si e-maily či zábavu. Je proto přirozené, že vidina zbavení se této vymoženosti v nás vzbuzuje úzkost – zvláště když jsou okolnosti nepříznivé (například jsme sami v neznámém městě). Nebojte se, není to problém! Dá se říci, že takovouto „mírnou nomofobií“ trpí již většina společnosti.

V některých případech však může mít tento strach vážnější podobu. Už jen vědomí nízké úrovně baterie je děsivé a nemožnost používat telefon vyvolává silné reakce, jako jsou záchvaty paniky, hněv nebo slzy. Pokud vám i jen dočasné odpojení od telefonu brání v normálním fungování – už může jít o příznak vážné nomofobie a závislosti na mobilním telefonu.

Topící se brání slamkou, nebo jak řešíme vybitou baterii

V tomto bodě bychom chtěli poukázat na výzkum společnosti LG, který umožnil rozlišit specifické chování společnosti při vybití baterie telefonu:

  • více než 20 % lidí se rozhodne koupit si kávu/čaj/zákusky v restauraci jen proto, aby si nabili telefon
  • 35 % dotázaných si půjčuje nabíjecí zdroj bez ptaní souhlasu
  • 46 % dotázaných žádá o půjčení cizí nabíječky i přes to, že se stydí
  • 61 % lidí si vypíná telefon, aby šetřili baterii v případě nouzového volání

Často je vědomí, že baterie telefonu je téměř vybitá, natolik rušivé, že majitel zařízení se nedokáže soustředit na nic jiné. Až jedna třetina dotázaných by rezignovala na plánované činnosti, aby si telefon nabili na bezpečnou úroveň, například ve šatně. Ozývaly se i hlasy, že porovnatelná část dotázaných by v takovéto situaci úplně změnila své plány.

To ukazuje, jak důležitá je přítomnost mobilních telefonů v našem každodenním životě – a jak důležité je udržovat baterii nabité.

Jak rozpoznat nomofobii?

Nejjednodušší způsob, jak poznat osobu trpící nomofobií, je její reakce na ztrátu telefonu. Předpokládejme, že nový smartphone je na cestě. Nikdo z nás by nebyl šťastný, ale dal by svým blízkým vědět, že několik následujících dní s ním bude omezený kontakt a udělal by něco jiného, aby tento čas dobře využil.

Jiná situace je v případě nomofobie. Člověk postižený tímto strachem by ztratil kontakt s realitou a propadl by panice, nedokázal by fungovat bez telefonu po ruce.

Myslíte si, že trpíte nomofobií? V tom případě možná budete chtít zvážit kontaktování terapeuta. Bez ohledu na to, zda se pro takové řešení rozhodnete nebo ne, psychickou nepohodu můžete snadno snížit. V první řadě – oplatí se mít „nouzový“ telefon, po kterém sáhnete v případě rozbitého nebo ztraceného smartphonu, který používáte každý den. Po druhé, chráňte se před hrozbou vybití baterie.

Jak se chránit před vybitím zařízení?

  • mějte vždy s sebou powerbanku – nejlépe je vybrat si šikovný model, který se vejde do batohu a je dostatečně lehký na to, abyste ho mohli nosit všude s sebou. Na to je jako stvořená powerbanka PowerPlay10 s kapacitou 10000mAh. Ideální pro nouzové situace, kdy vaše zařízení potřebuje rychlé nabití,

  • ujistěte se, že jsou vaše zařízení nabité dříve, než vyjdete ven – pokud si nízkou úroveň nabití všimnete příliš pozdě, přijde vhod víceportová nabíječka GC ChargeSource 3, díky které můžete nabíjet až tři zařízení současně!

Závěr

Ve skutečnosti si jen málokdo dokázal přiznat, že ho ještě nikdy nestresoval pohled na vybitou baterii telefonu. Snadno se to říká lidem, kteří se se svojí oblíbenou powerbankou nerozloučí mimo domov, ale cítili by se i bez ní tak sebevědomě? Naštěstí existuje mnoho míst pro nabíjení zařízení. Získejte ty správné produkty a buďte v kontaktu!