Moderní smartphony nabízejí mnoho možností – slouží pro komunikaci, vzdělávání, zábavu a mnoho dalších každodenních použití. Bohužel – jejich baterie nedokážou držet krok s výkonnými, náročnými komponenty zařízení. Z toho pramení stále rostoucí obliba powerbank, které umožňují výrazně prodloužit intenzivní používání telefonů. Ptáte se, jaký model powerbanky si vybrat? Podívejte se na seznam 8 kritérií, kterým je třeba věnovat pozornost při nákupu!
V tomto článku se dozvíte:
- jakými parametry se řídit při výběru powerbanky,
- jak přizpůsobit powerbanku svým potřebám,
- jaké vlastnosti powerbanky si je třeba všímat,
- kterou powerbanku si vybrat.
1. Kapacita
Prvním kritériem, které je třeba posuzovat při výběru powerbanky, je nepochybně její kapacita. Tato hodnota určuje množství elektřiny, které může zařízení uložit, a je vyjádřena v miliampérhodinách (mAh). Modely dostupné na trhu mohou mít kapacitu jen 2500 mAh nebo dokonce až 30 000 mAh. Čím více, tím lépe?
Čím větší je kapacita powerbanky, tím déle vydrží mezi nabíjeními. Před koupí však zvažte, zda takové pokročilé vybavení opravdu potřebujete. Tento parametr je vhodné přizpůsobit plánovanému účelu powerbanky. Pokud hledáte model, který vám umožní prodloužit výdrž baterie vašeho notebooku, budete potřebovat zařízení s velkou kapacitou. Pokud si však chcete jen z času na čas nabít smartphone nebo bezdrátová sluchátka, nemá smysl přeplácet powerbanku s kapacitou 30 000 mAh.
2. Rychlé nabíjení
Technologie rychlého nabíjení se pomalu stává standardem na trhu smartphonů. K využití této vymoženosti však nestačí získat příslušný model mobilního zařízení. Stále potřebujete správnou nabíječku nebo powerbanku. Toto příslušenství by tedy mělo být kompatibilní s technologiemi dostupnými na trhu, jako je Qualcomm Quick Charge, Samsung Adaptive Fast Charge, Huawei Super Charge nebo Apple Fast Charge.
Powerbanky obvykle pracují s několika různými standardy rychlého nabíjení. Při ověřování tohoto kritéria stojí za pozornost přítomnost funkce Power Delivery, která umožňuje nejefektivnější nabíjení – i v případě notebooků či konzol.
Pamatujte, že technologie rychlého nabíjení vyžadují poměrně vysoký výkon. Příkladem toho jsou nejnovější modely iPhonů, které potřebují alespoň 18 W pro dobíjení až 50 % baterie za 30 minut. Tolik k smartphonům. A pokročilejší zařízení? Tablety nebo konzole můžete efektivně nabíjet 27 W elektřinou a notebooky - až 65 W.
Netřeba však zapomínat, že maximální výkon, kterým dokážete vaše zařízení nabít, je limitován jeho parametry. Nejrychlejší nabíjení tedy zajišťuje powerbanka, jejíž výstupní výkon se bude rovnat maximálnímu výkonu spotřebovaného zařízení.
3. Počet výstupů
S výkonem powerbanky souvisí ještě jedno kritérium, tedy počet USB portů, kterými je vybavena. Nejvýkonnější powerbanky obvykle mají několik výstupů, které dodávají elektřinu různého výkonu. Na příkladu powerbanky s třemi porty - do jedné zásuvky je možné připojit smartphone, do druhé tablet a do třetí Nintendo Switch.
Přirozeně, nejen takto výkonné powerbanky jsou vybavené několika výstupy. Jednodušší zařízení s maximálním výkonem např. 18 W mohou mít i 2, 3 nebo 4 USB porty. To zaručuje možnost nabíjení více zařízení současně a dokonce i samotné powerbanky současně. K využití tohoto posledního komfortu je potřebná funkce Pass-Through.
4. Typ portu USB
Když už hovoříme o zásuvkách USB, stojí za to věnovat pozornost jejich typům. Chcete-li všestrannou powerbanku, která bude schopna efektivně nabíjet smartphony i tablety či fotoaparáty, budete potřebovat různé USB porty.
Do zásuvky USB Type-C můžete připojit mnoho náročných mobilních zařízení. Kabel s takovou zástrčkou je nyní přibalený i k sestavám iPhone. Kabely z jiných smartphonů však stále využívají USB-A konektor, který je možné zasunout buď do počítače, nebo do adaptéru pro nástěnnou nabíječku. USB-C i USB-A jsou velmi praktickým řešením, protože v případě potřeby si snadno dokoupíte kabel s vhodnou zástrčkou na druhé straně. Kromě těchto typů má powerbanka i micro USB zásuvku, která je čím dál méně využívaná. Někdy se používá na načítání samotného skladu.
5. Životnost
Jako všechny produkty s lithium-ionovou nebo lithium-polymerovou baterií , i powerbanky mají specifickou životnost. Její indikátor ukazuje počet nabíjecích cyklů. Na základě toho můžete usuzovat, jak dlouho vám bude zařízení sloužit. Jakýmsi standardem mezi výrobci je hranice 500 cyklů, což znamená 100% účinnost akumulace energie na 15 měsíců při jejím každodenním používání. A protože se powerbanka nepoužívá každý den, měla by si svou plnou kapacitu zachovat mnohem déle.
Životnost energetické banky samozřejmě závisí na kvalitě jejího zpracování a materiálů použitých při její výrobě. Výkon zařízení si zachováte déle, pokud ho nezapomenete používat zodpovědně. Snažte se tedy udržet powerbanku nabité, i když ji delší čas nepoužíváte.
6. Hmotnost a rozměry
Ačkoli to nemusí být první kritérium, které se při koupi bere do úvahy, rozměry a hmotnost powerbanky mohou mít výrazný vliv na komfort jejího používání. Ukáží se jako obzvláště důležité pro lidi, kteří ho používají na cestách. Příliš velké a těžké zařízení může ztížit balení příručního zavazadla, a přesto při letu nebo výletech s batohem záleží na každém centimetru a každém kilogramu.
Powerbanky se využívají i každodenně nošením v kapsách. Pokud předpokládáte takovéto použití pro vaše zařízení, vyberte si štíhlý model, který se bez problémů vejde do džínů nebo saka. Bohužel, velká úložná kapacita a výkon se často promítají do powerbanky, která není příliš kompaktní. Na druhé straně, díky progresivní miniaturizaci často naleznete v obchodech produkty, které všechny tyto výhody spojují.
7. Kvalita powerbanky
Toto kritérium je společné pro všechna elektronická zařízení. Chcete-li, aby vám powerbanka sloužila dlouhé roky, vyberte si model s pevnou konstrukcí, vyrobený z kvalitních komponentů. Bohužel, toto jsou parametry, které je těžké na první pohled posoudit při prohlížení vybavení na polici prodejny nebo na webové stránce. Z tohoto důvodu se vyplatí sledovat názory ostatních uživatelů, kteří již měli možnost otestovat modely powerbank, které vás zajímají.
Pokud se ptáte, kterou powerbanku si vybrat, můžete také předpokládat, že kvalitní zařízení dodávají na trh známí a osvědčení výrobci. Jejich pověst nakonec nevznikla z ničeho nic. Proto se nevyplatí riskovat nákup věcí od anonymních značek, protože ty s největší pravděpodobností rychle zklamou a vy budete opět hledat nové vybavení. Je to ztráta času a peněz na takové experimenty.
Pevné powerbanky bez problémů vydrží útrapy každé cesty a operace v náročných podmínkách. Díky použití odolných materiálů se ukážou jako odolné vůči nárazům a utesněné obaly je ochrání před vniknutím vlhkosti nebo nečistot. Zařízení od renomované značky znamená nižší poruchovost, větší spolehlivost a navíc záruku platnou až 24 měsíců.
8. Další vybavení
Kromě základních parametrů je třeba vzít do úvahy i další funkce, aby jste získali powerbanku ideálně přizpůsobenou vašim individuálním potřebám. Ne všechny tyto výhody jsou užitečné na denní bázi, ale některé stojí za vaši pozornost:
- Indikátor nabíjení – určuje aktuální stav baterie powerbanky a je dostupný ve dvou variantách. Prvním jsou LED diody, které nejsou velmi přesné, ale nespotřebovávají mnoho energie. Druhým je LCD displej – rozhodně přesnější, ale zároveň absorbuje o něco více elektřiny z rovnakých zdrojů, které využívají zařízení připojená k bance.
- Funkce bezdrátového nabíjení – stejně jako nabíječky, i powerbanky jsou dostupné v indukční variantě. To znamená, že k nabíjení stačí telefon položit. Funkčnost takového řešení by měl posoudit každý – bezdrátové nabíjení se při cestování nemusí zdát praktické a doma či v práci můžete vždy použít obyčejnou nabíječku.
- Vestavěný kabel - umožňuje vám zapomenout na nošení napájecího kabelu smartphonu. Kabel je ukrytý v krytu, což výrazně zvyšuje komfort používání powerbanky.
- LED baterka – pro některé uživatele to bude úplně zbytečná „vychytávka“, jiní pro ni najdou využití. Blesk telefonu totiž často používáme jako baterku. Je však lepší šetřit baterii zařízení a v případě potřeby použít na osvětlení lampu powerbanky.
- Solární panel – problém powerbanky je v tom, že energie v ní uložená dost rychle končí. Pokud v blízkosti není zdroj energie, není možné ho doplnit. Zajímavým řešením se proto jeví solární panel s funkcí powerbanky, která umožňuje nabíjení zařízení energií získanou ze slunečního záření. Díky tomu si můžete kdykoliv (kromě noci) doplnit zásoby energie.
Powerbanka, která splní všechna vaše očekávání!
Náš internetový obchod nabízí úložiště energie s působivou kapacitou, kterou lze použít na nabíjení smartphonů, tabletů, notebooků a mnoha dalších zařízení. Jsou vybaveny všemi praktickými funkcemi, jako je technologie Quick Charge, Power Delivery, různé typy USB portů a indikátor nabíjení. Vyberte si tedy model, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám!