S prvními příznaky zimy musí řidiči čelit mnoha problémům s automobily. Jedním z nich je vybíjení baterie pod vlivem minusových teplot. Mráz znemožňuje nastartovat auto, čím efektivně překazí naše dosavadní plány. Proč v zimě baterie nefunguje? Pokud chcete najít odpověď na tuto otázku, musíte se podívat blíže na konstrukci samotného zařízení.

Z tohoto příspěvku se dozvíte:

  • jak funguje autobaterie?
  • proč se baterie v chladu vybíjí?
  • co kromě mrazu může způsobit úplné vybití baterie?
  • jak se vypořádat s vybitou baterií?

Kdy přestane fungovat baterie?

Správná činnost baterie závisí na chemických procesech, které v ní probíhají. Jejím srdcem jsou olověné články s napěťovými póly. Klíčovým prvkem jsou olověné desky s opačným nábojem. Jsou ošetřeny roztokem kyseliny sírové, což jim umožňuje správně fungovat. Jedna z nich je pokryta oxidem olovnatým a druhá - samotné olovo ve formě pasty. Hned po nastartování auta začnou v baterii hučet chemické procesy. To způsobí hromadění molekul vody a srážení síranu olovnatého, který se začne ukládat na elektrodách. Když se baterie vybije, nadobude krystalickou formu a pokryje desky postupnými vrstvami. Díky tomu se z ní stane izolační nátěr, který je nepřekonatelný. Až po nabití baterie se plíšky vrátí do původního stavu a koncentrace kyseliny sírové se vrátí do normálu.

Jak mráz ovlivňuje baterii?

Když znáte základní strukturu baterie, snadněji si uvědomíte, proč mají minusové teploty klíčový vliv na její správnou činnost. V teplejších dnech nic nebrání elektrolytu volně pronikat do chemické hmoty. Zařízení si pak zachová 100 % své elektrické kapacity. Během mrazů se situace dramaticky mění. Už při deseti stupních pod nulou většina baterií pracuje na 80 % své elektrické kapacity. Samotný motor potřebuje na nastartování auta v chladném počasí více energie. Není divu, že při prvním vychladnutí máte často problém s rychlým nastartováním auta, protože to nefunguje tak dobře jako v teplejších dnech. Startér ztrácí svou účinnost, což znemožňuje nastartování vozidla. Baterie vybitá v důsledku mrazu znemožňuje pokračovat v jízdě a účinně překazí vaše předchozí plány.

Co ještě může vybít baterii?

Nejčastěji se řidiči stěžují na problémy se startováním baterie v zimě – a důvodem je, samozřejmě, mráz. Existuje však několik dalších faktorů, které mohou způsobit rychlé vybití baterie.

  • Ponechání zapnutých světel - spotřebovávají energii a v důsledku toho vedou k vybití baterie. Stojí však za zmínku, že tento problém se týká zejména majitelů starých aut. V nových modelech se světla vypínají automaticky s motorem.
  • Věk baterie – čím je starší, tím snáze se vybíjí.
  • Používání přídavných spotřebičů - instalace přídavných spotřebičů do auta (např. rádio, kamera, autoalarm) může být také jednou z příčin vybití baterie.
  • Špinavý akumulátor – špína nebo vlhkost mohou také urychlit proces vybíjení a dokonce vést k trvalému poškození akumulátoru.
  • Porucha baterie – Pokud úroveň energie baterie často bez zjevného důvodu klesá, je nejlepší ji odnést do servisu. Je možné, že došlo k poškození baterie.

Kdy je potřeba vyměnit baterii?

Pokud motor vašeho auta startuje pravidelně a způsobuje problémy, měli byste navštívit servis. Bohužel - je velká šance, že v takové situaci budete muset baterii buď opravit, nebo koupit novou. (Pokud nejste připraveni bojovat o pravidelné nastartování motoru.) Pokud se však problém vyskytuje jen občas, zejména během silných mrazů, stačí se postarat o rychlé nastartování auta v případě nouze. Je tedy dobré zaobstarat si vhodnou nabíječku, startovací kabely ... nebo powerbanku s funkcí startování auta.

 

Záchrana pro vybitou baterii

Téměř každý řidič, i když je majitelem auta vyšší třídy, může v zimě zápasit s problémem startování motoru. Chcete mít jistotu, že dostanete své děti do školy včas? Nebo možná nechcete zmeškat důležité obchodní schůzku? S tímto problémem si poradíte i sami, stačí se na příchod mrazů správně připravit.

Řešením je nabíječka baterií nebo například powerbanka s funkcí startování vozidla. Dobře zvolená nabíječka zaručí, že energii baterie budete moci vždy rychle doplnit. V případě powerbanky spočívá tajemství její účinnosti ve speciálním měniči, který jí umožňuje dosahovat vysokého spouštěcího proudu. V praxi na nastartování vozidla stačí připojit svorky. Funkce Jump Starter vám umožní nastartovat motor, ať jste kdekoli. Nebudete muset počítat s laskavostí jiného řidiče – auto přivedete do plné účinnosti úplně sami. 

Powerbanka - nejen na startování vozidla

Představené zařízení bylo vyvinuto s ohledem na nejdůležitější potřeby každého řidiče. Jeho funkčnost není omezena jen na startování motoru. Powerbanka umožňuje připojit USB port nebo zásuvku zapalovače na rychlé nabíjení telefonu nebo jiného mobilního zařízení. Jeho nezanedbatelnou výhodou je kompaktní design a praktický LED displej – aktuální parametry můžete jednoduše průběžně kontrolovat. Nepochybnou výhodou je také praktická baterka s až třemi režimy svícení, která se skvěle hodí na drobné práce na autě. Tato moderní nabíječka byla vyvinuta tak, aby poskytovala baterii maximální bezpečnost. Implementovaná řešení účinně zabrání jeho náhodnému poškození. 

Zapomeňte na vybitou baterii a zajistěte si komfort jízdy i v extrémně chladných dnech. Moderní startovací powerbanka se rychle stane jedním z nejdůležitějších prvků výbavy auta. Zjistěte, v čem spočívá jeho funkčnost a seznamte se se všemi výhodami tohoto jedinečného zařízení.

Závěr

Ačkoliv jsou problémy s baterií v novějších modelech aut méně časté než kdysi, stále můžete – zejména v mrazivé ráno – zjistit, že vaše auto nenastartuje. Zvláště pokud s tímto vozidlem jezdíte dlouhé roky. Oplatí se proto být na takové situace připravený a před zimou se vybavit zařízením, které vám umožní rychlé nastartování motoru.