Standardy rychlého nabíjení jsou dnes jedním z nejdůležitějších prvků konkurenčního boje mezi výrobci chytrých telefonů.Boj se táhne už dlouho, na špici je několik hráčů, ale není znát jeden konečný vítěz. Dash Charge, SuperCharge, Quick Charge, Pump Express... Je snadné se v tom ztratit.Nastal čas udělat v tomto chaosu pořádek.
Většina z nás navíc nevyužije ani superrychlého přenosu dat v USB 3.0, natož pak kosmicky rychlé verze 3.2 (až 2500 MB/s). Stále pokročilejší metody bezdrátové komunikace způsobily, že kabel USB má pro nás jedinou práci - musí nabíjet telefon, a je dobře, že to dělá rychle. Jakmile to jde.</p
Rychlé nabíjení je prioritou
Revoluce v oblasti chytrých telefonů zcela změnila náš vztah k mobilnímu telefonu (už i ten název zní staromódně). Dávno už neslouží jen ke komunikaci, ale přebírá roli fotoaparátu, navigace do auta, platební karty nebo prostě počítače! Může být nahrazován donekonečna. Potřeba být online 24 hodin denně, 7 dní v týdnu rozhodně vzrostla, což s sebou samozřejmě přineslo řadu problémů. Největším z nich je samozřejmě závislost na sociálních sítích, dále pak výdrž baterie a samozřejmě rychlost nabíjení.
Důležitost problému je velká, vědí to uživatelé, vědí to výrobci zařízení a inženýři, kteří se podílejí na vytváření rychlejších a účinnějších energetických technologií.Výsledkem je velmi dynamická soutěž. < Rychlost nabíjení a výdrž baterie jsou nyní velmi důležitými argumenty v probíhajícím souboji mezi předními výrobci chytrých telefonů.< O rychlém nabíjení jistě slyšel každý, ale je to jen jeden z mnoha používaných systémů.
Než se však dostaneme ke standardům rychlého nabíjení, je třeba objasnit dvě témata, která se v této souvislosti často objevují a nemusí spolu nutně souviset.
USB 1.0/2.0/3.0
...nebo vlastně 0.8, 1.1, 3.2 a několik dalších mezi nimi. Tato označení dostaly následné verze při vývoji standardu USB. Tyto generace nesouvisí s rychlostí nabíjení, pouze s rychlostí přenosu. < Každá následující verze samozřejmě výrazně zvýšila možnosti standardu.Ve 22leté historii USB se přenosové rychlosti zlepšily z 12 Mbit/s na 20 Gbit/s.
USB-C (stejně jako USB-A a USB-B a některé další)
Těmito písmeny jsou označovány typy konektorů USB, nebo jednoduše tvary konektorů.S vytvořením standardu USB jsme získali dva typy - USB-A a USB-B. Tyto dva typy konektorů jsou označovány jako USB-C, USB-B a USB-C.
První z nich je doposud nejpoužívanějším standardem USB a jistě ho zná každý. Typ USB-B se používá mnohem méně, zejména v kancelářských zařízeních. Obě verze, USB-A i USB-B, se používaly
Jak USB-A, tak USB-B, se používaly již v minulosti.
Společně s dalšími verzemi standardu se zvýšil také počet konektorů, čímž vznikly menší konektory, jako je mini-USB nebo micro-USB. Mini USB vlevo, micro USB vpravo.
Tento typ konektoru úzce souvisí s nejnovějšími technologiemi nabíjení, jako je Power Delivery.