Typy baterií a jejich použití

baterie 2501

Baterie jsou elektrochemické zdroje, které generují energii prostřednictvím reakcí v nich a napájejí různá přenosná zařízení. Mohou být v mnoha variantách, které se liší vlastnostmi a aplikacemi. Každý den používáme různé typy baterií, někdy si to ani neuvědomujeme. Zajímá vás, jaké typy baterií jsou dostupné v obchodech? Přečtěte si náš text!

V tomto článku se dozvíte:

  • jaké typy baterií jsou dostupné na trhu,
  • jaké jsou různé typy baterií,
  • k čemu se jednotlivé typy baterií používají.

Zinek-uhlíkové baterie

Jde o první typ baterie představený široké veřejnosti. Kátody jejich článků jsou vyrobeny z uhlíkové tyče obklopené oxidem manganatým a anody jsou vyrobeny ze zinku. Jako elektrolyt slouží roztok chloridu amonného nebo chloridu zinečnatého ve vodě. Nominální napětí jejich článků je 1,5 V.

Zinek-uhlíkové baterie, nazývané také grafitové, se vyznačují nízkou cenou, ale také dost krátkou – 2letou – skladovatelností. Další nevýhodou je únik elektrolytu v důsledku hlubokého vybití.

Zinek-uhlíkové baterie se používají především v zařízeních s nízkou spotřebou proudu. Používají se například v hračkách, bateriích, kalkulačkách, budíkách, rádiích, dálkových ovladačích, holicích strojcích nebo elektrických zubních kartáčcích.

aa baterie

Alkalické baterie

Alkalické baterie byly vynalezeny v roce 1959 a v současnosti jsou mnohem rozšířenější než zinek-uhlíkové baterie. Jejich výhoda spočívá mimo jiné ve větší kapacitě, delší životnosti (až 5 - 7 let) a širším rozsahu provozních teplot (od -30 do 70 °C). Únik elektrolytu je u nich mnohem méně běžný. Za všechny tyto výhody si samozřejmě musíte připlatit.

Alkalické baterie mají články s nominálním napětím 1,5 V. Jejich kátody jsou vyrobeny z práškového oxidu manganatého a anody z oxidu zinečnatého. Alkalickým elektrolytem je v tomto případě vodný roztok hydroxidu draselného.

Baterie tohoto typu se používají především v zařízeních s střední a vysokou spotřebou energie – například v přenosných přehrávačích, videokamerách, fotoaparátech, pevných bezdrátových telefonech nebo elektronických hrách.

Stříbrné baterie

Nominální napětí stříbrných baterií je 1,55 V. Kátody jejich článků jsou vyrobeny z oxidu stříbra, anoda ze zinku a funkcí elektrolytu je roztok hydroxidu draselného. I když byly vynalezeny koncem 19. století, jejich masová výroba začala až v 60. letech minulého století.

Z všech primárních článků mají stříbrné baterie nejvyšší poměr kapacity a hmotnosti. Používají se v zařízeních vyžadujících konstantní napětí - hlavně ve fotoaparátech, teploměrech, hodinkách a různých hrách. Ihned po cca 2 letech ale začíná zinek korodovat v alkalickém elektrolytu a začíná unikat, což znehodnocuje baterie a stává se nebezpečným pro životní prostředí.

Lithiové manganové baterie

Ihned po cca 2 letech ale začíná zinek korodovat v alkalickém elektrolytu a začíná unikat, což znehodnocuje baterie a stává se nebezpečným pro životní prostředí.

Ihned po cca 2 letech ale začíná zinek korodovat v alkalickém elektrolytu a začíná unikat, což znehodnocuje baterie a stává se nebezpečným pro životní prostředí.

Díky použití lithiových manganových baterií získávají různá přenosná zařízení větší kapacitu a zároveň snižují hmotnost. Proto se používají k udržování paměti v hodinkách, fotoaparátech, kalkulačkách, počítačích nebo přenosových systémech.

baterie fotoaparátu

Zinek-vzduchové baterie

Zinek-vzduchové baterie mají nominální napětí 1,4 V. Mají kyslík jako katódu a zinkový prášek jako anódu. Elektrolytem je hydroxid draselný. Byly vynalezeny v 19. století, ale širší využití našly až v 30. letech 20. století. V dnešní podobě se začaly vyrábět v 70. letech minulého století.

Jejich pracovní doba je poměrně krátká – cca 3-4 měsíce. V obalu je možno je skladovat až 4 roky. Používají se především v naslouchacích přístrojích a telemetrických zařízeních.

Olovněné baterie

Při diskusi o typech baterií stojí za to krátce zmínit také olovněné baterie. Jejich nominální napětí je 1,4 V, články mají olověné kátody a zinkové anody a elektrolytem je roztok hydroxidu draselného ve vodě. V současnosti nejsou dostupné na trhu kvůli obsahu škodlivého olova. Dříve se používaly mimo jiné v kalkulačkách a hodinkách.

Získejte baterie v našem internetovém obchodě!

V našem sortimentu najdete různé typy baterií - CR i AA a AAA (i ve formě opakovaně použitelných baterií ).Dejte jim možnost poskytnout solidní přísun energie vašim mobilním zařízením!