Rostoucí výzvy pro energetický sektor na Slovensku a ve světě vedou mimo jiné k potřebě vyvinout efektivní systémy skladování energie. Co jsou to vlastně zásobníky energie a k čemu slouží? Pojďme se na tuto problematiku podívat.
V tomto článku se dozvíte:
- co je to zásobník energie a k čemu se používá
- a jaké jsou typy skladování energie.
Co je to zásobník energie a k čemu slouží?
Skladování elektřiny definujeme jako zařízení, které umožňuje skladování elektřiny a její zavedení do elektrické sítě. Jinými slovy, je to systém, který nám odebírá elektřinu a umožňuje ji spravovat například v rámci domácnosti nebo firmy. Toto řešení si získalo oblíbenost díky fotovoltaickým instalacím.
Ve většině případů se nadbytečná energie vyrobená FVE odvádí do rozvodné sítě. Její skladování a možnost správy v rámci daného prostoru umožňuje využití těchto zdrojů v době, kdy zařízení nevyrábí energii, například v noci.
Takový systém eliminuje potřebu „dávat“ přebytky nahromaděné energie energetickým společnostem (které si nechávají až 20 – 30 % našich zdrojů pro sebe) a vyrovnávat elektrickou síť. Využití vlastního zásobníku energie umožňuje spravovat přebytek podle vlastních potřeb bez vynaložení dodatečných nákladů.
GC PowerNest - zásobník energie od Green Cell
Zásobník energie od značky Green Cell je zařízení, které pomůže naplno využít potenciál fotovoltaické instalace. GC PowerNest umožňuje uchovávat vyrobenou energii a využívat ji kdykoliv během dne nebo noci. Jedno zařízení poskytuje kapacitu 5 kWh a 5 kW energie uložené v bezpečných článcích LiFePO4. Uživatelé si ho mohou přizpůsobit vlastním potřebám a navzájem propojit až 8 zařízení, což zaručí 40 kWh.
Zařízení stojí 3598,80€ a je možné ho objednat v našem obchodě.
Jaké jsou typy skladování energie?
Existuje několik typů systémů skladování energie. Existují mechanické, elektrické a elektrochemické systémy. Nás však nejčastěji zajímá „domácí“ skladování energie.
Nejjednodušším příkladem je akumulátorové úložiště elektřiny. Ovládání je jednoduché – vyrobenou energii sbírá stejně jako powerbanka. Olovněné baterie jsou nejlevnějším řešením používaným pro tento účel. Vyznačují se poměrně dlouhou životností - mohou sloužit až několik let a jejich energetická účinnost se pohybuje od 80 do 90%. Důležité však je, že zmíněné parametry ovlivňují velikost takového řešení. Sklady využívající olovněné články skladují cca 30-50 Wh / kg, což znamená, že jde o těžké a objemné řešení.
Proto jsou populární modernější zařízení pro ukládání energie, které využívají lithium-iontové články. Takové systémy jsou ještě efektivnější než u olovněných baterií: je to až 95%, přičemž hustota energie dosahuje 50-260 Wh / kg. Tyto parametry však mají výrazný vliv na cenu takového řešení, protože lithium-iontové články jsou dražší než olovněné. Za zmínku stojí ještě jeden rozdíl mezi těmito technologiemi: li-ion články mají omezený počet cyklů nabíjení a vybíjení. Obvykle je to okolo 3000 cyklů – po této době může být kapacita a výkon nedostatečný.
Dalším typem zásobníku energie je baterie AGM, která je pro tento úkol jako stvořená, zejména v obytném autě, na lodi nebo v letním domě. Obvykle však její kapacita na splnění této úlohy v obytném domě nestačí.
Baterie AGM mají dva provozní režimy: vyrovnávací a cyklický. Provoz vyrovnávací paměti je založen na použití AGM jako zdroje nepřetržitého napájení, který je neustále připojen k napájecímu zdroji. Toto řešení je oblíbené zejména v případě UPS, které nám umožňují bezpečně vypnout zařízení například v případě dočasného výpadku proudu.
Druhý režim se týká cyklické práce. V praxi to znamená, že cyklus vybije baterii a následně ji dobije (pokud je to potřeba).
Elektromobily jako zásobník energie
Dalším typem zásobníku energie může být ... elektrický automobil. Nejlevnějším způsobem nabíjení elektrického auta je vlastní nabíječka a přizpůsobený fotovoltaický systém. Pohánět auto energií vyrobenou fotovoltaickou instalací je 100% využití zdrojů a způsob, jak cestovat zdarma.
A co více, elektromobil může být zásobárnou energie nejen pro sebe. Některé modely jsou vybaveny funkcí Vehicle to Home, díky které můžete nahromaděnou energii využít i doma. Toto je však jednoduše způsob, jak zvýšit spotřebu vyrobené energie – elektromobil nenahradí klasický zásobník energie na 100 %. Může však být dobrou alternativou a sloužit jako nouzový zdroj energie.
Jak jsme zmínili na úplném začátku, výzvy, kterým čelí energetický sektor, neustále narůstají. Prezentované způsoby skladování energie přispějí k odlehčení sítě, jakož i k efektivnímu a efektivnímu hospodaření s energií v rámci domácnosti.