Vrátíte se z dovolené a auto nejde nastartovat. Nedivte se!

MJC_4882-scaled

Baterie si s námi v mrazu často pohrávají, ale nepomáhá jim ani horko. Co dělat, když auto po dovolené nechce nastartovat?

Štěstí přeje připraveným - toto klišé uslyšíte nejen od automechanika. I když se podaří baterii na horko řádně připravit, překvapení potká i ty nejopatrnější. A to v nejméně očekávanou chvíli, například když se vracíte z dovolené, vyzvedáváte auto z letištního parkoviště nebo po dlouhém večeru za zvuku hudby. Proto se vyplatí být připraven a vozit v zavazadlovém prostoru soupravu pro oživení vybitého akumulátoru.

Proč se baterie v létě vybíjí?

Auto ponechané dva týdny na plném slunci nenastartuje? V podmínkách extrémních teplot, které se v éře klimatických změn stávají normou, to není nic neobvyklého ani v našich zeměpisných šířkách. Proč teplo škodí akumulátoru?

Optimální provozní podmínky pro startovací baterii jsou 20 stupňů Celsia. Odchylka od této normy o 10 stupňů stačí k tomu, aby se zdvojnásobila rychlost přirozeně probíhající elektrochemické reakce v něm a došlo k samovybíjení. Není těžké si představit odchylky, kterým je baterie vystavena pod kapotou automobilu vystaveného intenzivnímu slunečnímu záření.

Některé automobily navíc nemusí na elektřinu vůbec jezdit. Mají zapnuté parkovací režimy, jako jsou kamery nebo senzory, které při dlouhodobém parkování vybíjejí baterii.

 

Powerbanka pro startování auta - na co si dát pozor?

Vyjmutí baterie a její uložení v optimálnějších podmínkách jistě snižuje riziko jejího vybití, ale těžko si lze představit, že by se tak stalo v situaci, kdy je třeba auto odstavit například na letištním parkovišti. Není na škodu zkontrolovat účinnost startéru nebo stav elektroinstalace, ale koho by to před dovolenou napadlo?

V případě nepříjemného překvapení si vždy můžete zavolat taxikáře s kabely ve službě, což v létě může zabrat více času, než bychom tomu chtěli věnovat. Nezávislost si lépe zajistíte zakoupením mobilního startovacího zařízení, běžně známého jako booster. Tato powerbanka i přes své malé rozměry oživí vybitou baterii a díky dalším funkcím se může hodit i v jiných situacích.

Na trhu jsou k dispozici multifunkční zařízení, která v sobě spojují roli náhradní startovací baterie, nabíječky a powerbanky. Příklad? GC Power Boost, který díky špičkovému proudu 2000 A umožňuje nastartovat nejen městské automobily s malými motory, ale i výkonné, dokonce osmilitrové benzinové nebo šestilitrové dieselové motory. A v případě potřeby nabije tablet, notebook i telefon současně. Navíc má vestavěnou nabíječku, takže ji můžete použít jako nabíječku autobaterie. A konečně: má svítilnu, která se velmi často ukáže jako záchrana.

Takové vybavení pro speciální úkoly se bude hodit nejednou nebo dvakrát. Možná na jeho přítomnost v kufru denně zapomenete, ale v nouzových situacích zjistíte, že to byla dobrá investice.