Vše, co potřebujete vědět při nákupu měniče napětí

Měnič napětí

Měnič napětí je střídač, který z jednosměrného napětí akumulátoru 12V nebo 24V "udělá" střídavé napětí 230V, podobné jako máte doma v zásuvce. Takovéto měniče se nazývají také invertory napětí. Invertory mohou konvertovat DC na čistě sinusové nebo modifikované sinusové vlny.

INV1

Měnič s čistou sinusovou vlnou versus měnič s modifikovanou sinusovou vlnou

Měniče s modifikovanou sinusovou vlnou mají na výstupu napětí, které nemá tak hladký průběh. Křivka (sinusoida) výstupního napětí tedy není hladká, ale trochu „kostrbatá“. Většině spotřebičům takto vytvořený průběh výstupního napětí nedělá problémy, avšak pokud chcete pomocí měniče napájet citlivé elektronické zařízení, měřicí přístroje, lékařské přístroje a pod. doporučujeme jednoznačně použití měniče s čistou sinusovou vlnou, kde je průběh výstupního napětí „hladký“ a tvoří ji téměř ideální sinusoida. Při oběhových čerpadlech připojených k měniči napětí s modifikovanou sinusovou vlnou dochází obvykle při provozu k lehkému chvění, které ale nemá vliv na životnost čerpadla, navíc nebývá čerpadlo připojeno k měniči stále. Avšak pokud chcete eliminovat i slabé chvění čerpadla, je možné samozřejmě použít měnič s čistou sinusovou vlnou.

Všeobecně bychom vám doporučili využívat měniče s čistou sinusovou vlnou pro napájení citlivých elektronických zařízení ne proto, že jsou dražší a my na nich více vyděláváme, ale hlavně proto, abychom našich zákazníků ušetřili zbytečného zklamání, protože „existence nespokojených zákazníků“ je to poslední o co máme zájem. Mezi měničem s modifikovanou sinusovou vlnou a čistou sinusovou vlnou je samozřejmě cenový rozdíl, který může dosahovat i několikanásobku ceny.

INV2

Rozdělení měničů podle výkonu, co je provozní - nepřetržitý výkon a okamžitý výkon

Při popisu měničů jsou uváděné dvě hodnoty, a to: provozní/nepřetržitý výkon měniče napětí a okamžitý výkon měniče napětí. Provozní/nepřetržitý výkon měniče napětí je maximální výkon, který je měnič schopný poskytovat nepřetržitě po dobu několika desítek minut až několika hodin. Pokud od měniče napětí s provozním/nepřetržitým max. výkonem 300W za průměrnou sumu očekáváte, že bude bez problémů napájet spotřebič s 300W a to po dobu 365 dní v roku, tak to chcete za málo peněz hodně muziky. Pokud chcete měnič používat nonstop, tak je nutné aby byl měnič dostatečně dimenzovaný a aby připojený spotřebič měl trvalý příkon max. zhruba na úrovni ½ provozního/nepřetržitého maximálního výkonu měniče. 

Měniče napětí se běžně vyrábějí v určitých výkonnostních řadách. Běžné maximální provozní/nepřetržité výkony měničů napětí jsou: 100W, 150W, 300W, 600W, 1000W, 1500W, 2000W, 2500W, 5000W a 10 000W.

Okamžitý výkon měniče – jedná se o výkon, který je možné využít po dobu rádovo desítek, max. stovek milisekund, výjimečně u některých druhů měničů i několik sekund. Tedy pro velmi krátkou dobu. Okamžitý výkon je tedy možné využít jen při rozjezdu některých spotřebičů, u kterých je proudová špička v okamihu zapnutí velmi krátká, v praxi se jedná především o různé elektronické spotřebiče. V žádném případě nemůžete počítat s okamžitým výkonem měniče napětí např. pro rozjezd motoru, protože tento rozjezd trvá relativně velmi dlouhou dobu.

 

Výběr vhodného měniče napětí

 Výkon měniče

SPOTŘEBIČ

DIMENZOVÁNÍ MĚNIČE

oběhová čerpadla, okružní pily a jiné spotřebiče s asynchronními motory

Příkon zařízení x8

vrtáky, brusky, vysavače, fény, mixéry a jiné spotřebiče s motorem s komutátorem

Příkon zařízení x3

kompresorové lednice a mrazáky

Příkon zařízení x10 - 20

nabíječky na notebooky, telefony, stolní lampy, dvd přehrávače, TV, PC a jiné drobné elektronické spotřebiče

Příkon zařízení x2

 

Poznámka: Příkon konkrétního zařízení najdete na štítku  na jeho obalu nebo v návodu. Bývá  označený písmenem W (Watt). Tento příkon poté vynásobte podle tabulky výše a  výsledná hodnota udává potřebný výkon měniče.

Typ sinusoidy: pokud nepotřebujete napájet citlivé měřicí přístroje, úplně Vám budou stačit měniče s modifikovanou sinusoidou.