Výběr nabíječky pro notebook

Výběr nabíječky na notebook - co potřebujete vědět?

nabíječka na notebook 1

Nabíječka na notebook je jeden z komponentů pro notebook, kterým bychom měli přikládat důležitou váhu. Zakopnutí o kabel, rozložení zástrčky nebo kopance jsou součástí každodenního problému nabíječek, důsledkem čehož se může stát, že jejich „život“ skončí mnohem dříve než „život“ notebooku. Když se to nakonec stane, čelíme problému hledání nové nabíječky. Tento úkol se na první pohled může zdát jako jednoduchý, avšak jsou věci, které bychom při hledání měli ovládat. Dnes budeme mluvit o tom, čemu bychom měli věnovat zvláštní pozornost při výběru správné nabíječky pro váš notebook.

  1. Parametry proudu

Podívejme se na příklad štítku s údaji. Jak bychom měli správně přečíst tyto údaje?

Nabíječka na notebook 2

INPUT – vstupní parametry

Tyto údaje ukazují, na jaké typy zásuvek je daná nabíječka přizpůsobena. Nejde o typ zástrčky, ale o normu napětí v zemi. V České republice, stejně jako téměř v celé Evropě platí 230V. Nejvyšší napětí 240V se vyskytuje kromě jiného v afrických zemích a na Blízkém východě, a nejnižší 100V v Japonsku. A jaký to má význam?

V kontextu výběru nabíječky pro přenosné počítače prakticky žádný. Jak si můžete všimnout ve specifikaci, rozsah možné práce s nabíječkou je 100 – 240V, takže produkty GreenCell mohou pracovat podle jakéhokoli globálního standardu. Problém se může vyskytnout při autonabíječkách na notebook. Tyto typy napájecích zdrojů jsou obvykle vhodné pouze pro 12V instalace, proto je nebudeme používat ve vozidlech, i těch která jsou vybavena 24V bateriemi.

OUTPUT – výstupní parametry

Tyto hodnoty nás informují o aktuálním napájení přenosného počítače a zjistíme, zda je daná nabíječka vhodná. Údaje se skládají z dvou hodnot:

  • Napětí (V)
  • Proud (A)

Pokud tyto hodnoty vynásobíte, dostanete výkon, který se udává ve wattech (W). V případě modelu na obrázku výše můžeme vypočítat, že výkon je 90W.

  1. Model nabíječky

Hned vedle parametrů má většina nabíječek specifické označení modelu, které ji umožní přesně identifikovat. Logicky by to mělo znamenat, že podle modelu najdeme správnou nabíječku, avšak i zde je malá komplikace. Tento model se vztahuje pouze na konkrétní parametry a ne na typ zástrčky (konektoru). Podívejme se na příklad nabíječek notebooků Asus.

Model napájecího zdroje PA-1650-78 pro notebooky Asus má následující parametry:

Napětí: 19V

Intenzita: 3,42A

Výkon: 65W

Pokud jde o tyto hodnoty, můžeme si být jisti, že nabíječka s tímto modelem by měla mít přesně tyto parametry. V závislosti na variantě se mohou lišit v typu zástrčky – konektoru. V současnosti nabízíme dva typy nabíječek s modelem PA-1650-78. Jedna má konektor s rozměrem 4,5mm-3,0mm a s pinem a druhá 5,5mm-2,5mm bez pinu. Rozdíl je viditelný volným okem na následujícím obrázku.

Nabíjačka na notebook 3

  1. Typ konektoru

V současnosti je v naší nabídce více než 120 modelů nabíječek na notebook, které mají 21 různých typů konektorů. Většina má kulatý tvar, ale jsou i výjimky, jako například ty, které jsou ve tvaru USB pro společnost Lenovo nebo osmihranná zásuvka pro Dell. Toto je tabulka nejpopulárnějších konektorů spolu s přiřazenými značkami notebooků, které je používají. První číslo představuje průměr vnějšího obvodu a druhé je vnitřní.

nabíjačka na notebook 4

Jak můžete vidět, není to tak jednoduché. Nabíječky Asus v závislosti na sérii, kterou podporují, mohou mít až pět různých typů konektorů. Avšak pokud jsme majiteli počítačů od společnosti Apple, záležitost je mnohem jednodušší. Nabíječky Macbook mají zatím pouze tři typy nabíjecích konektorů a každý z nich se liší zřetelně od předchozího. Chronologicky to byly – Magsafe1, Magsafe2 a USB-C.

nabíjačka na notebook 5

Doufáme, že tento článek vám alespoň trochu pomůže při správném výběru nabíječky pro vaše zařízení. V případě, že byste měli pochybnosti o výběru, stačí nás kontaktovat a společně najdeme ten správný typ nabíječky pro notebook.