To, co odlišuje přenosný počítač od stolního počítače, je mobilita, která je součástí definice tohoto zařízení. Toto přenosné zařízení nám umožňuje pracovat a používat ho prakticky ve všech podmínkách – ve vlaku, v kavárně, na pláži nebo na lyžařském svahu. Baterie notebooku musí být plně funkční, aby mohla využívat její funkčnost. Bez nutnosti trvalého připojení k elektrické síti (kromě kompaktních rozměrů) je největší výhodou zařízení oproti PC. V dnešním článku navrhujeme, kdy vyměnit baterii notebooku a píšeme o výhodách takového řešení. Zveme vás ke čtení!
V tomto článku se dozvíte:
- jaké jsou fakta a mýty o výdrži baterie notebooku,
- kdy je výhodné dát notebooku druhý život,
- co získáte tím, že svému notebooku vdechnete nový život.
Fakta a mýty o výdrži baterie notebooku
Moderní notebooky jsou vybaveny lithium-iontovými bateriemi, o kterých vzniklo mnoho mýtů.& nbsp;Abychom zastavili šíření neověřených informací, rozhodli jsme se oddělit zrno od plev.
Jednou z nejčastěji se opakujících informací je, že hned jak notebook úplně nabijete, odpojte ho od zdroje napájení. Nic nemůže být chybnější! Baterie jsou speciálně chráněné proti "přebití", takže pokud se nepohybujeme, kabel je možné nechat neustále připojený. Je však potřeba připomenout, že vysoká teplota (a teplota stoupá, když je počítač stále připojen k zdroji napájení) může snížit životnost baterie.
Měli bychom dávat pozor, aby se baterie úplně nevybila. Abychom tomu zabránili, připojte zařízení k zdroji napájení, když bude úroveň nabití přibližně 15 %. Aby byla baterie v dobrém stavu, neměli bychom notebook vystavovat povětrnostním vlivům. Při nabíjení by navíc mělo být zařízení umístěné na rovném povrchu - díky tomu se zařízení nebude tak přehřívat.
Při prvním nabíjení baterie v mnoha případech není potřeba ji přeformátovat – lithium-iontové baterie nemají „paměťový efekt“. Péče o baterii, používání režimu „úspora energie“ při práci a připojení pouze ověřených napájecích adaptérů jsou zase fakta, které prodlužují výdrž baterie vašeho notebooku.
Kdy vyměnit baterii notebooku a dát mu druhý život?
Těžko přesně říci, kdy je ten správný čas na výměnu baterie notebooku. Vše závisí na samotné baterii (jeden model dokáže vykonat více nabíjecích cyklů, jiný méně), míře jejího využití, jakož i různých vnějších faktorech, které nemůžeme ovlivnit. Není tedy možné určit konkrétní časové období. Oplatí se však sledovat signály, které mohou naznačovat potřebu koupě nové baterie. Dva základní důvody, které by nás měly okamžitě upozornit, jsou:
- Baterie ztrácí energii rychleji než předtím a proto se zkracuje provozní doba notebooku.
Příklad - po úplném nabití a odpojení od napájení notebook funguje 2 hodiny, přestože předtím fungoval 4. Čas jeho provozu se postupně zkracuje, až tak, že už po několika minutách používání bude potřebné neustálé připojení k napájení.
- Notebook se nechce nabít na 100 % – přes trvalé připojení k elektřině má baterie po odpojení kabelu například 60 % energie, přestože by měla být plně nabitá.
Co získáte tím, že svému notebooku vdechnete nový život
Výměna baterie je ekonomičtější než výměna celého notebooku. Nákup tohoto dílu je spojený s výrazně nižšími náklady než v případě nového zařízení. Čas šetří i samotná výměna baterie – po koupi nového notebooku ho ještě musíte připravit na práci, například přenést na něj materiály z pevného disku, stáhnout chybějící programy. Pokud se naopak rozhodneme vyměnit jen baterii, nebudou nás trápit zmatky spojené s přestavováním počítače.
Základem je najít vhodnou náhradu
Životnost baterie se časem snižuje – jde o přirozený proces, který naznačuje vybití baterie. Pokud chcete svůj notebook používat v úplném pohodlí, neváhejte jednat! Dodržujte výše uvedené předpoklady (rychlejší úbytek energie, není možné úplně nabít baterii) a podívejte si webovou stránku klavesnica.sk a našich dalších průvodců! Díky našemu jednoduchému vyhledávacímu nástroji si snadno vyberete perfektní produkt pro vaše zařízení!