Závod s technologií rychlého nabíjení

nabijačky 0205

V následujícím slovníčku se dozvíte, kde se jednotlivé technologie rychlého nabíjení vzaly a z čeho se skládají.

  1. Nabíjení přes USB
  2. Rychlé nabíjení Qualcomm
  3. Power Delivery
  4. Rychlé nabíjení Apple
  5. Adaptivní rychlé nabíjení Samsung
  6. Motorola TurboPower
  7. Pump Express
  8. SuperCharge

1. nabíjení přes USB

V době vzniku standardu USB byl jeho úkolem především přenos dat a otázka nabíjení zařízení se příliš neřešila. Původní parametry byly 0,5 A s výchozí hodnotou 5 V (2,5 W). Technologický pokrok se v průběhu let nevyhnutelně posunul směrem k mobilním zařízením, čímž se rychlé nabíjení stalo stále důležitějším. V roce 2007 bylo zavedeno vylepšení nabíjení baterií přes USB a rychlost nabíjení se zvýšila na 1,5 A (7,5 W). Porty, které se běžně vyskytují v počítačích, například pro připojení klávesnice nebo myši, obvykle nedisponují ani touto teoreticky zastaralou technologií a mají pouze základní parametry 0,5A/5V.

2. Rychlé nabíjení Qualcomm

V současné době je nejoblíbenější technologií nabíjení vytvořená výrobcem procesorů - společností Qualcomm.  Tento systém je určen pro telefony, které mají některý z procesorů Qualcomm řady Snapdragon, ale je kompatibilní i s jinými zařízeními. Quick Charge 1.0 debutoval v roce 2013 a jeho parametry byly 5 V/2 A, tedy 10 W. Verze 2: Quick Charge 1.0.

Při příležitosti QC stojí za zmínku ještě jeden termín, INOV, což je zkratka pro Intelligent Negotiation for Optimal Voltage.Tato technologie byla vyvinuta při práci na verzi Quick Charge 3. Na základě této technologie je možné nabíjení optimalizovat. 0.Algoritmus INOV je navržen tak, aby umožnil mobilním zařízením zvolit vhodné parametry nabíjení od nabíječky a maximalizovat tak účinnost a prodloužit životnost baterie.

V našem obchodě najdete víceportové nabíječky s technologií Quick Charge 3.0.Vypadají takto

 

rychlonabíječka, usb kabely, rychlé nabíjení, technologie napájení,

3. Dodávka energie

Standard Power Delivery vznikl v roce 2012 a jeho úkolem jeumožnit nabíjení přes USB i pro zařízení, která vyžadují mnohem větší výkon - třeba i 100 W. Konečným cílem je samozřejmě úplné sjednocení technologie nabíjení, abychom mohli používat jeden napájecí adaptér pro všechna přenosná zařízení.Vše nasvědčuje tomu, že tento cíl bude do jisté míry brzy splněn, o čemž svědčí rostoucí počet notebooků a chytrých telefonů nabíjených tímto systémem.

nabíječka, usb kabely, rychlé nabíjení, technologie dodávání energie,

Power Delivery 1.0 dokázal nabíjet při třech napětích - 5 V, 12 V a 20 V. V závislosti na profilu jsme mohli nabíjet při 10 W, 18 W, 36 W, 60 W a 100 W. V první fázi norma nepokrývala široký rozsah intenzit, pouze konkrétní hodnoty.
Princip fungování PD spočívá v tom, že zařízení uzpůsobená k nabíjení při vyšších výkonech komunikují s adaptérem a odebírají proud s parametry, které potřebují.První verze Power Delivery nebyla komerčně nasazena.

Verze 2.0 již umožňovala nabíjení při čtyřech napětích - 5 V, 9 V, 15 V a 20 V, přičemž intenzita byla mnohem flexibilnější, od 0,5 W do 100 W. Na rozdíl od verze 2.0 se však nabíjení v této verzi nezměnilo.  Tato verze úzce souvisí s USB-C. Další verze s číslem 3.0 už tak výrazné změny nepřinesla, takže se jí nebudeme dále věnovat.

Nabíječku tohoto typu si samozřejmě můžete zakoupit u nás -Nabíječky USB-C Power Delivery.

4. Rychlé nabíjení Apple

Tato fráze se objevuje v médiích, ale ve skutečnosti Apple žádnou speciální technologii nabíjení pro svá zařízení nemá.Nejnovější Macbooky a iPhony používají právě Power Delivery.  Starší modely rychlé nabíjení neumožňují a průlom přinesl až iPhone 8.  Pro telefony Apple si bohužel musíme pořídit vlastní nabíječku USB-C PD.

5. Adaptivní rychlé nabíjení Samsung

Technologie používaná pouze ve smartphonech Samsung funguje na stejném principu jako Quick Charge a telefony tohoto výrobce lze nabíjet pomocí nabíječek Quick Charge.  To platí i pro mnoho modelů, které nemají procesor řady Snapdragon. To však nutně neznamená, že nabíječky ADP budou rychle nabíjet i telefony jiných výrobců, které pracují s technologií Quick Charge.

6. Motorola Turbo Power

 Na smartphone extrémně rychlé. Nedostatkem je bohužel výrazné zvýšení teploty během nabíjení, a to i o více než 15 stupňů Celsia. Jak víme, vysoké teplo zdraví baterie neprospívá, takže to může být znepokojující, zejména v teplých letních dnech.

7. Čerpadlo Express

 První verze Pump Express byly založeny na změně nabíjecího napětí, stejně jako QC, ale od verze 3.0 bylo zavedeno přímé nabíjení baterie. Výrobce ujišťoval o zásadním průlomu, ale tato verze zůstala zcela bez povšimnutí.

8. SuperCharge

Huawei vymyslel termín Super Charge a jedná se o technologii používanou výhradně ve smartphonech Huawei a Honor. SuperCharge lze nabíjet při 9 V nebo 5 V s maximálním výkonem 22,5 W (4,5 V/5 A). Řadič vybírá ideální nabíjecí napětí v závislosti na baterii.

Seznam parametrů pro jednotlivé technologie

Je třeba si uvědomit, že výkon pro nabíjení smartphonu neurčuje nabíječka, ale samotný regulátor baterie.  Pokud telefon nepodporuje konkrétní standard rychlého nabíjení, nelze očekávat, že plně využijete možnosti adaptéru. Uvádí se, že některé telefony, přestože mají procesor Snapdragon, nebudou s nejnovějšími verzemi rychlého nabíjení pracovat.